Co z polisą OC/AC po zezłomowaniu samochodu?

Złomowanie samochodu może nastąpić w każdym czasie. Niezależnie od tego, jak długo ważny jest jeszcze przegląd techniczny czy ubezpieczenie. Pamiętajmy, że możemy ubiegać się u ubezpieczyciela zwrotu części składki, przypadającej na okres po złomowaniu, a trwający do dnia końca ważności OC.

Oddaję pojazd na złomowisko

Złomowanie samochodu to jedyna legalna metoda wycofania pojazdu z ruchu drogowego. Kiedy przekazujemy samochód do złomowania, nie ma on już prawa trafić na drogi. Staje się tak naprawdę połączonymi ze sobą elementami m.in. z metalu i zajmie się nim Stacja Demontażu Pojazdów, taka jak nasza. Pamiętajmy, że z oświadczeniem o zezłomowaniu auta, w celu jego wyrejestrowania, musimy udać się do Wydziału Komunikacji miejscowego urzędu.

Czy mogę liczyć na zwrot kosztów polisy po zezłomowaniu auta?

Jeśli złomujemy swój samochód z ważną policą OC, możemy ubiegać się o zwrot środków proporcjonalnie do ilości dni pozostałych do zakończenia jej biegu. Oznacza to, że jeśli mieliśmy wykupioną polisę OC na samochód, ale 3 miesiące przed jej końcem pojazd został zezłomowany, to przysługuje nam zwrot ¼ kwoty ubezpieczenia. Ubezpieczyciel nie może odmówić zwrotu niewykorzystanej składki, musi ją zwrócić, jednak nie dzieje się to automatycznie. Musimy sami zgłosić się do ubezpieczyciela, co pozwoli nam odzyskać część opłaconej polisy.

Jakie dokumenty są potrzebne, by odzyskać część środków z polisy OC po złomowaniu?

W celu uzyskania zwrotu z polisy OC, musimy przedstawić ubezpieczycielowi zaświadczenie o wyrejestrowaniu pojazdu lub jego kasacji. Każde towarzystwo ubezpieczeniowe może mieć inne wymagania, dlatego warto najpierw poczytać lub zadzwonić bezpośrednio do ubezpieczyciela, by przed wizytą u niego mieć wszystkie potrzebne dokumenty. Polisa powinna zostać wstrzymana od dnia wyrejestrowania – jeśli dotychczasowy właściciel miał pokryć jej kolejną ratę, to za niewykorzystany okres już nie będzie musiał tego robić. Ubezpieczyciel ma obowiązek ustalić, za ile dni przysługuje zwrot składki i wypłacić należną sumę.

Zwrot składki za zezłomowanie samochodu po szkodzie

Zwrot części składki ubezpieczeniowej należy się w każdym wypadku, nawet jeśli złomowanie jest konieczne ze względu na rozbicie auta z naszej winy. Wiele osób nie jest świadoma tej możliwości, a przecież nie zawsze zwrot musi dotyczyć kilku czy kilkunastu złotych – często są to znacznie wyższe sumy. Nie można pobierać opłaty za coś, co nie istnieje – samochód oddany do kasacji jest uznany właśnie za taki w świetle prawa. W związku z tym ostatni właściciel ma prawo ubiegać się od ubezpieczyciela zwrotu części opłaconej składki.