Złomowanie zdekompletowanego samochodu

Złomowanie samochodów to jedyna legalna metoda na wycofanie samochodu z uczestnictwa w ruchu drogowym, wyrejestrowanie go i pozbycie się obowiązku opłacania ubezpieczenia OC. Sytuacja ta ma miejsce w przypadku aut starych, awaryjnych, których naprawa najzwyczajniej w świecie nie opłaca się. Co jednak z samochodem zdekompletowanym? Czy jego również mogę poddać legalnej auto kasacji?

Złomowanie auta zdekompletowanego – na jakich warunkach?

W ogólnym rozrachunku stacja demontażu pojazdów nie ma prawa odmówić przyjęcia samochodu, który nie jest już eksploatowany i z całą pewnością nie jest już uczestnikiem polskich dróg. Niemniej istnieje zapis, że aby zezłomować pojazd, musi posiadać co najmniej 90% swojej początkowej masy. Jeśli samochód jest zdekompletowany, nie ma silnika czy innych podzespołów, kryterium 90% może nie zostać spełnione. Na szczęście, także taki pojazd będziemy ostatecznie mogli poddać złomowaniu.

Prawdopodobnie jednak w takim przypadku złomowisko doliczy dodatkową opłatę za każdy brakujący kilogram. Zależy ona od aktualnie panującej sytuacji rynkowej i złomowiska, jednak zazwyczaj oscyluje wokół ceny kilku złotych za każdy brakujący kilogram.

Niekompletne wyposażenie samochodu

Wiele osób, wiedząc, że samochód nie nadaje się już do użytku, chcąc jeszcze na nim zarobić wyciąga niektóre sprawne podzespoły, by trafiły na rynek wtórny. Jeśli dokonamy niewielkich rozbiórek, samochód powinien spokojnie przejść i trafić do Stacji Demontażu Pojazdów. W przypadku wyciągnięcia większych elementów, prawdopodobnie skończy się na konieczności dopłaty. W tym momencie należy jednak podkreślić, że samodzielna dekompletacja samochodu nie jest legalna!

Inne warunki dotyczące złomowania niekompletnego pojazdu

Nie zawsze niekompletny samochód oznacza konieczność dopłaty. Zależy to od indywidualnych ustaleń między osobą złomującą a samym złomowiskiem. Często w zamian za odebranie takiego samochodu ze wskazanego miejsca i nienaliczanie kosztów odbioru, złomujący godzi się na brak zadośćuczynienia z tytułu złomu za samochód. Edmar to Stacja Demontażu Pojazdów, która jest elastyczna i dostosowuje się do potrzeb Klienta, potrafiąc się dogadać niemal w każdej kwestii.